Historie v ČR

Powerchair hockey v České republice

Powerchair hockey je v Česku vcelku novým kolektivním sportem pro handicapované lidi, kteří se chtějí aktivně zapojit do sportovního dění.  Hraje ho 11 zemí ze dvou kontinentů (Austrálie, Evropa) a každoročně se konají mezinárodní turnaje, ME a MS.

 

Začátky v Podkrkonoší 

V České republice v současné době existuje 5 sportovních klubů, jenž jsou sdruženi v České federaci. Do Česka se tento atraktivní sport dostal prostřednictvím členů SK Akáda Janské Lázně (Petra Aliny a Vojty Kapčuka), kteří se zúčastnili v roce 2002 mezinárodní konference pořádané v Nizozemí. Tým SNOW WOLVES Janské Lázně (od roku 2010 zvaný jako Tigers Jánské Lázně), vznikl v roce 2002.

Druhý klub EWSC LITA SPORT Praha (dnes zvaný EWSC Jaguars Praha) byl založen díky iniciativě Michala Prágera v roce 2003. Následující tři roky byly ve znamení tréninku a exhibičních zápasů obou existujících týmů v různých částech České republiky. V roce 2006 se pod vedením předsedy Michala Prágera a Ivy Zemkové podařilo uspořádat benefiční turnaj firem. Díky dostatečné výši takto získaných prostředků mohl tým z Prahy vyrazit poprvé do zahraničí. V průběhu benefičního turnaje se konala také dvě utkání týmu z Prahy a Janských Lázní, prezentovaná jako neoficiální mistrovství republiky. První z nich vyhrály díky týmovému výkonu a přesné střelbě Jana Horáka Janské Lázně 3:0, ve druhém se domácí zvedli a zvítězili 6:1, takže celkový výsledek byl smírný 1:1. Již v té době se začal formovat třetí český klub ve Zlíně, který oficiálně vznikl v roce 2007 jako EWH REJNOCI Zlín. Na začátku téhož roku (3.1.2007) vznikla také zastřešující organizace – Česká federace EWH o.s.

 

Rok 2007 – Rok pokroku

Díky existenci 3 týmů a zastřešující organizace – České federaci EWH o.s. nebránilo nic tomu, aby byla založena ligová soutěž. Její existence současně umožňuje účast na mezinárodních akcích na reprezentační úrovni typu MS a ME. Ještě před uskutečněním prvního ligového ročníku se dne 20. 10. 2007 konalo v Praze první oficiální  Mistrovství České republiky Electric Wheelchair Hockey (EWH). V rámci přípravy na první oficiální turnaj na českém území se všichni účastníci sešli na soustředění konaném ve Zlíně od 5. 8. – 10. 8. 2007. Samotný šampionát probíhal ve dvou kolech systémem „každý s každým“. Odehrálo se tedy celkem šest utkání, na kterých bylo patrné, že tým Zlína zatím nemůže konkurovat svým dvěma rivalům. O titul mistra republiky se tedy utkali dva tradiční rivalové. V prvním vzájemném utkání porazili Snow Wolves tým LITA SPORT v poměru 5:1. Ve druhém vzájemném střetnutí se vedení přelévalo ze strany na stranu, na hráčích byla patrná bojovnost i nervozita. Když po skončení základní hrací doby na tabuli svítil výsledek 5:5, následovalo pětiminutové prodloužení, kde chyběly vyložené šance. Přestože žádný z týmů nechtěl udělat chybu, štěstí se nakonec přiklonilo na stranu Pražanů, když v čase 34:06 padl gól z lehkého nahození na branku Janských Lázní. O prvním mistru republiky muselo rozhodnout skóre vzájemných zápasů, protože kromě Zlína, který měl na svém kontě čtyři prohry, každý z týmů třikrát vyhrál a jednou prohrál. Z konečného vítězství se mohly radovat Janské Lázně, a to především díky prvnímu utkání, ve kterém dokázaly LITA SPORTU Praha vstřelit pět branek. Nejlepším střelcem turnaje byl jmenován útočník vítězného týmu Jan Horák.

Velmi úspěšnému roku 2007 v oblasti rozvoje EWH sportu na našem území přispěla i další akce mezinárodního významu. Ve dnech 6. – 11. 11. 2007 proběhla, ve Zlíně ve sportovním areálu Zelené, (po mistrovství světa) druhá nejvýznamnější akce v tomto jediném kolektivním sportu pro osoby s nejtěžším postižením pohybového aparátu – Development Event 2007 – Rozvojový kemp 2007. Akce se konala s pověřením mezinárodní federace ICEWH (International Comittee Electric Wheelchair Hockey) a Českého svazu tělesně postižených sportovců ve spolupráci s Centrem pro zdravotně postižené Zlínského kraje.  Šlo o šestidenní školení a soustředění hráčů, trenérů a rozhodčích z evropských zemí, ve kterých se tento sport hraje. Této ojedinělé akce se účastnili hráči, rozhodčí a trenéři ze Slovinska, Švýcarska, Nizozemí, Finska, Belgie a České republiky. V srpnu se na stejném místě uskutečnilo historicky první společné soustředění všech tří českých týmů.

 

2008 – Založení ligové soutěže

V roce 2008 se odehrála první sezóna nově vzniklé Medicco EWH ligy. Systém soutěže byl nastaven tak, že každý z týmů uspořádal jeden turnaj na domácí půdě, přičemž každý s každým odehrál dvě utkání. Historicky první kolo se uskutečnilo 22. 2. 2008 a pořadatelem se stal tým z Janských Lázní, který se stal také celkovým vítězem. Nejproduktivnějším hráčem se stal Zdeněk Čtvrtníček z týmu EWSC Lita Sport Praha s 28 brankami a 10 asistencemi.

 

Pořadí I. ročníku české EWH ligy

Pořadí Tým Vstřelené góly Obdržené góly Body Vyloučení
1. Snow Wolves 88 15 24 1
2. EWSC Lita Sport 77 41 16 1
3. Rejnoci 9 118 0 1

 

Rok 2009 – Potvrzení zajetých pořádků  

V roce 2009 vznikl čtvrtý klub Cavaliers Praha, který byl založen z inciativy Václava Uhra, jež se po studiu v Janských Lázních přestěhoval do Prahy za účelem studia vysoké školy. Ještě před samotným založením vlastní organizace Flor-in strávil rok v týmu EWSC Lita Sport. Spolu s ním pak základ nového týmu tvořili další hráči pražského týmu, konkrétně: Jiří Táborský, Michal Prager, Mário Bortolotti, Zdeněk Čtvrtníček. Dále se k týmu připojili Jan Horák (po ukončení studia v Janských Lázních) a nováčci Lukáš Kroupa a Jan Thenot. Ještě před vznikem druhého pražského týmu se, ale odehrál druhý ligový ročník. Hned v prvním kole přepisovali Pražané historii, když ve druhém vzájemném utkání sezóny porazili Janskolázeňské 1:2. To byl ale jediný překvapivý výsledek v celé sezóně, která se vyvíjela ve stejných intencích jako ta první. Vítězem kanadského bodování se stal Jan Vaněk ze Snow Woles (43 + 11). Nejlepším hráčem na pozici T-stick se stal Ondřej Binko z Janských Lázní.

 

Pořadí II. ročníku české EWH ligy

Pořadí Tým Vstřelené góly Obdržené góly Body Vyloučení
1. Snow Wolves 84 21 21 0
2. EWSC Lita Sport 55 37 15 0
3. Rejnoci 16 97 0 0

 

Rok 2010 – Suverénní „nováček“  

Do roku 2010 nastoupil nový tým pod vedením Václava Uhra. Tým byl složen ze zkušených hráčů, kteří dříve působili v týmu z Janských Lázni případně v pražském týmu. Mezi zkušené hráče patřili právě Václav Uher, Zdeněk Čtvrtníček, Mario Bortolotti, Jiří Táborský, Michal Práger a Jan Horák. Spolu s úplnými nováčky Janem Thenotem a Lukášem Kroupou vytvořili tým Cavaliers Praha. Ve stejném období vznikla také nezisková organizace FLOR-IN, která tento druhý pražský tým zaštiťuje a zajišťuje jeho fungování. S novým názvem do této sezóny nastoupil i tým Lita sport Praha, jenž doposud nesl název hlavního sponzora v podobě firmy LITA SPORT.  V sezóně 2010 tak vstoupil do soutěže jako EWSC Jaguars Praha. V tomto ohledu nezůstal pozadu ani tým Snow Woles z Janský Lázní, který změnil svůj název na Tigers. Došlo k tomu poté, co tým začali postupně opouštět úspěšní absolventi místní Obchodní akademie, kteří dříve tvořili jeho základní kostru.

Hned první turnaj (20. 3. 2010) ukázal, že pražský „nováček“ nebude v české lize jen do počtu ba naopak. Kavalíři porazili všechny své soupeře a s celkovým skóre 22:2 získali při své první účasti premiérové turnajové vítězství.

Druhé ligové kolo (1. 5. 2010) vstoupilo do historie především tím, že se poprvé florbal na elektrických vozících představil v Ostravě. Akce se konala ve spolupráci pořádajícího týmu Tigers Janské Lázně a České federace EWH o.s. Podařilo se zapojit i místní subjekty, konkrétně Občanské sdružení ABAK Počítadlo a Střední školu prof. Zdeňka Matějčka. Z historického pohledu je nutné zmínit, zejména dvě utkání tohoto turnaje. Prvním z nich je střetnutí mezi pražskými Jaguars a Rejnoky ze Zlína. Doposud se totiž Moravanům podařilo dosáhnout nejlepšího výsledku v podobě dvoubrankové porážky od týmu Sněžných vlků v sezóně 2009. V rámci ostravského kola byli účastnící svědky vyrovnaného boje, kde Zlínští marně usilovali o historický ligový bod. Nakonec podlehli Jaguárům 2:3. Druhé vyrovnané utkání přineslo střetnutí mezi Cavaliers Praha a Tigers Janské Lázně. Tygrům se podařilo vstřelit první branku, která znamenala jejich vedení až do přestávky. Kavalíři ovšem zlepšenou hrou dokázali utkání otočit a zabánili tak prolomení jejich neporazitelnosti výsledkem 3:2.

Ligová kola pořádaná ve Zlíně (24. 7. 2010) a v Praze (16. 10. 2010) žádné výsledkové ani herní překvapení nepřinesla. Nováček tak v prvním roce své existence získal mistrovský titul, když se stal vítězem všech čtyř ligových turnajů bez ztráty jediného bodu. V rámci individuálních ocenění mohli nejvíce slavit Janské Lázně. Ti ve svých řadách měli jak nejproduktivnějšího hráče Jana Vaňka s 64 kanadskými body (52 + 12), tak nejlepšího hráče na pozici T-stick Petra Sulanského se 4 kanadskými body za 2 branky a 2 asistence.

 

Pořadí III. ročníku české EWH ligy

Pořadí Tým Celkové skóre Body Vyloučení
1 CAVALIERS 88:14 24 2
2 TIGERS 77:27 16 1
3 JAGUARS 31:67 8 4
4 REJNOCI 11:99 0 1

3 komentáře

  1. Česká EWH liga se hraje stále, v pátek 29. února jsme odehráli 3. kolo letošní ligy… Ještě zbývá poslední kolo a s největší pravděpodobností, příští liga ponese jiný název a to z důvodu přejmenování sportu na Powerchair hockey. Bohužel jsem údaje uvedené výše, přidával na stránky minulý rok, při přechodu na nový web a od té doby jsem je neaktualizoval. Děkuji za komentář – vynasnažím se stránky v co nejbližší době aktualizovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>