Powerchair hockey

Co je Powerchair hockey ?

Hokej na elektrických vozících (v Česku také zvaný Florbal na elektrických vozících) je sport pro lidi, kteří používají elektrický invalidní vozík ve svém každodenním životě, nebo třeba k účasti ve sportu. Hra se odehrává na ploše o nejmenší velikosti 24 x 14 m. Hřiště může však dosahovat rozměrů až 16 x 26 m a je ohraničeno plastovými pláty podobně jak u klasického florbalu, jen jsou o něco nižší.

Každý tým má na hřišti čtyři hráče a brankáře. Hráči v poli mohou být střídáni kdykoliv během přerušení hry. V týmu by měli být minimálně dva hráči s tzv. "T - Stick" (hokejka ve tvaru T připojená k invalidnímu vozíku hráčů, kteří nejsou schopni držet hokejku v ruce, vzhledem k omezené svalové síle), a jeden z nich musí být brankář. Ostatní hráči hrají s lehkou ruční holí, stejnou jaká se využívá pro florbal.  Hraje se s klasickým florbalovým míčkem. Kromě toho, že hráči používají jednu ruku k ovládání míčku, musí řídit elektrický vozík druhou rukou. Pohyb na hřišti je ústředním tématem této hry.  Z pohledu taktiky převzal sport nejvíce z basketbalu.

Podle oficiálních pravidel musí mít hráč nějaký tělesný handicap. Jinak hra je otevřená pro všechny, hlavně pro těžce zdravotně postižené. V současné době se účastní světových či evropských šampionátů, 11 zemí. Zároveň je Powerchair hockey zařazen na seznam čekatelů, čekající na zařazení do programu Paralympijských her.