Powerchair hockey

Co je Powerchair hockey ?

Hokej na elektrických vozících (v Česku také zvaný Florbal na elektrických vozících) je sport pro lidi, kteří používají elektrický invalidní vozík ve svém každodenním životě, nebo třeba k účasti ve sportu. Hra se odehrává na ploše o nejmenší velikosti 24 x 14 m. Hřiště může však dosahovat rozměrů až 16 x 26 m a je ohraničeno plastovými pláty podobně jak u klasického florbalu, jen jsou o něco nižší.

Každý tým má na hřišti čtyři hráče a brankáře. Hráči v poli mohou být střídáni kdykoliv během přerušení hry. V týmu by měli být minimálně dva hráči s tzv. "T - Stick" (hokejka ve tvaru T připojená k invalidnímu vozíku hráčů, kteří nejsou schopni držet hokejku v ruce, vzhledem k omezené svalové síle), a jeden z nich musí být brankář. Ostatní hráči hrají s lehkou ruční holí, stejnou jaká se využívá pro florbal.  Hraje se s klasickým florbalovým míčkem. Kromě toho, že hráči používají jednu ruku k ovládání míčku, musí řídit elektrický vozík druhou rukou. Pohyb na hřišti je ústředním tématem této hry.  Z pohledu taktiky převzal sport nejvíce z basketbalu.

Podle oficiálních pravidel musí mít hráč nějaký tělesný handicap. Jinak hra je otevřená pro všechny, hlavně pro těžce zdravotně postižené. V současné době se účastní světových či evropských šampionátů, 11 zemí. Zároveň je Powerchair hockey zařazen na seznam čekatelů, čekající na zařazení do programu Paralympijských her.

Powerchair hockey v České republice

Powerchair hockey (dříve zvaný Electric Wheelchair Hockey) je v Česku vcelku novým kolektivním sportem pro handicapované lidi, kteří se chtějí aktivně zapojit do sportovního dění.  Hraje ho 11 zemí ze dvou kontinentů (Austrálie, Evropa a každoročně se konají mezinárodní turnaje, ME a MS.

Vývoj na klubové úrovni: V České republice v současné době existuje 5 sportovních klubů, které jsou sdruženi v České federace Powerchair Hockey o. s. Do Česka se tento atraktivní sport dostal prostřednictvím členů SK Akáda Janské Lázně, (Petra Aliny a Vojty Kapčuka), kteří se zúčastnili v roce 2002 mezinárodní konference pořádané v Nizozemí. Program české ligy je koncipován jako soubor turnajů, kde každý ze zúčastněných týmů uspořádá jeden z turnajů. Vždy se tak všechny týmy utkají na jednom místě a hrají každý s každým jedno utkání.

Reprezentace: Mezi zatím nejvýznamnější akce v rámci reprezentace České republiky je nutné zmínit Mistrovství Evropy 2005 pořádané v Itálii, kde se Česko poprvé představilo na mezinárodní scéně. A mezi 7 účastníky obsadil 6. místo. Další velkou akcí bylo ME v Belgii o tři roky později, kde národní tým obsadil 7. místo.

Mezinárodní klubové turnaje: Od roku 2008 dochází k pravidelnému pořádání mezinárodních klubových turnajů na českém území. V tomto směru je nejaktivnější tým NEW Cavaliers Praha, který organizuje mezinárodní turnaje každoročně za účasti německých, italských, holandských, slovinských a dánských klubů. Dalším organizátorem turnajů jsou pražští Jaguars. Akce tohoto typu tak napomáhají klubům nahradit jinak chybějící finanční zdroje. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>