Powerchair hockey

Co je Powerchair hockey ?

Hokej na elektrických vozících (v Česku také zvaný Florbal na elektrických vozících) je sport pro lidi, kteří používají elektrický invalidní vozík ve svém každodenním životě, nebo třeba k účasti ve sportu. Hra se odehrává na ploše o nejmenší velikosti 24 x 14 m. Hřiště může však dosahovat rozměrů až 16 x 26 m a je ohraničeno plastovými pláty podobně jak u klasického florbalu, jen jsou o něco nižší.

Každý tým má na hřišti čtyři hráče a brankáře. Hráči v poli mohou být střídáni kdykoliv během přerušení hry. V týmu by měli být minimálně dva hráči s tzv. "T - Stick" (hokejka ve tvaru T připojená k invalidnímu vozíku hráčů, kteří nejsou schopni držet hokejku v ruce, vzhledem k omezené svalové síle), a jeden z nich musí být brankář. Ostatní hráči hrají s lehkou ruční holí, stejnou jaká se využívá pro florbal.  Hraje se s klasickým florbalovým míčkem. Kromě toho, že hráči používají jednu ruku k ovládání míčku, musí řídit elektrický vozík druhou rukou. Pohyb na hřišti je ústředním tématem této hry.  Z pohledu taktiky převzal sport nejvíce z basketbalu.

Podle oficiálních pravidel musí mít hráč nějaký tělesný handicap. Jinak hra je otevřená pro všechny, hlavně pro těžce zdravotně postižené. V současné době se účastní světových či evropských šampionátů, 11 zemí. Zároveň je Powerchair hockey zařazen na seznam čekatelů, čekající na zařazení do programu Paralympijských her.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>